Kriminalita v športe

 Kriminalita vo futbale a v iných športoch

Futbalové komunity po celom svete čelia značnému počtu incidentov počas zápasov a obvineniam z korupcie. Incidenty vznikajúce nielen vo futbale ale i v rôznych športoch sú globálnym problémom, dokonca s nimi bojuje viac než 60 krajín, v ktorých sa v posledných dvoch rokoch začalo vyšetrovanie z podozrenia korupcie a ovplyvňovania.
Peniaze získavané z ilegálnych stávok sa ročne vyšplhajú do výšky stoviek miliónov eur, pričom internetové hazardné siete to veľmi zjednodušujú, staviť na zápasy kdekoľvek na svete a tak ilegálne získavať peniaze.
Zápasy a ich výsledky sú taktiež ovplyvňované,  a konajú sa s neuveriteľne vysokými ziskami pre hlavných hazardujúcich aktérov. I tieto trestné činy sa stávajú čoraz atraktívnejšími a ich spôsoby ich páchania čoraz jednoduchšími vďaka moderným technológiám. Ilegálnych stávok, korupcie a ovplyvňovania sa najčastejšie zúčastňujú rôzne skupiny organizovaného zločinu so svojim hlavným vodcom. Zisky zo zápasov však predstavujú ďalšie nebezpečenstvo, pretože peniaze získané z takýchto trestných činov používajú zločinci k iným a často krát ešte horším nelegálnym činnostiam.
Nikdy nebolo dôležitejšie realizovať koordinované stratégie, aby sa zabránilo ovplyvňovaniu zápasov a ilegálnym hazardným činnostiam, zainteresované strany na riešenie týchto trestných činov sú najmä orgány vnútroštátnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.